FIG’s Talentpris

Statutter for FIGs Talentpris

indstiftet den 17. april 1990

FIG’s bestyrelse har vedtaget følgende for talentprisen

FIG’s Talentpris uddeles én gang årligt og består af et kontantbeløb på 3.000 kroner og en Kay Boyesen Fugl med indgravering af navn og årstal.
Prisen uddeles på FIG’s repræsentantskabsmøde i april måned.
Prisen gives til en ung, talentfuld idrætsudøver i Gladsaxe, som har vist lovende takter til en fremtidig karriere inden for idrætten.
Alle FIG’s medlemsforeninger og enkeltpersoner kan hvert år indsende forslag til modtager af talentprisen.
Forslag til prismodtager skal være FIG’s bestyrelse i hænde senest den 1. marts.
Forslag til prismodtager skal være begrundet og indeholde oplysninger om talentets hidtidige resultater samt beskrivelse af talentets muligheder inden for sin idræt.
Den til enhver tid siddende bestyrelse i FIG udvælger suverænt prismodtageren blandt de indkomne indstillinger. Valget kan ikke påklages til nogen instans.
–  o – o – o – o – o – o – o –

FIG’s Talentpris er tidligere givet til:

1990: Rikke Sandhøj Olsen, C.C. Gladsaxe / cykelløb
1991: Jan Bielecki, Bagsværd Atletik Klub
1992: Peter Kreutzfeld, AB / tennis
1993: Janne Jensen, Gladsaxe Bordtennis Klub
1994: Jens Romlund Nielsen, Gladsaxe IF Håndbold /  Gladsaxe/HG
1995: Carsten Scales, Nybro-Furå Kano-og Kajakklub
1996: Herdis Preil, Gladsaxe Kano & Kajakklub
1997: Anne Munch Larsen, AB / tennis.
1998: Camilla Søemod, Gladsaxe Bueskytte Klub
1999: Lasse Bork, Bagsværd Roklub
2000: Louise Jansen, Gladsaxe Idræts Forening / svømning
2001: Henrik Asperup, Gladsaxe Billard Klub
2002: Michaela Nielsen, VKV Gladsaxe / volleyball
2003: Kristian Ørnsø, Bagsværd Atletik Club
2004: Emil Bigler Sørensen, Gladsaxe Ishockey
2005: Andreas Bube, Bagsværd Atletik Club
2006: Andreas Granskov Hansen, AB / fodbold
2007: Markus Hansen, Bagsværd Vægtløftnings Klub
2008: Andreas Due Otto, Gladsaxe Karate Klub
2009: Anders Blume, Gladsaxe Idræts Forening / svømning
2010: Keiran Araza, Gladsaxe Skøjteløber Forening
2011: Josefine Rytter, Bagsværd Atletik Club
2012: Ida Villumsen, 361 Kano og Kajakklub
2013: Fazan Ahmed, AB – Cricket
2014: Pernille Brandstrup Knudsen, Gladsaxe Kano og Kajakklub
2015: Joachim Rosbo, Bagsværd Atletik Club
2016: Tobias Holmelund, Gladsaxe Softball og Baseball Klub